دسته‌ها
وبلاگ

نقش معماری اطلاعات در وب سایت شما

نقش معماری اطلاعات در وب سایت شما

نقش معماری اطلاعات در وب

جستجو در مطالب سایت ها به این دلیل سخت است که لینک های آن مشخص نبوده و زمانی که از یک صفحه خارج می شوند ممکن است دیگر امکان بازگشت نداشته باشند. معماری اطلاعات وب سایت ها یکی از مسائل کلیدی برای طراحی یک سایت کاربردی است. در معماری اطلاعات، ساختار وب سایت با توجه به اهداف و اولویت های مالک وب سایت، نیاز و شرایط مخاطبان آن و برنامه های بعدی برای توسعه وب سایت طراحی شده و مستندات لازم جهت نگهداری و به روز رسانی آن تهیه می گردد.

معماری اطلاعات یکی از مهمترین و البته پایه ای ترین بخش های راه اندازی یک وب سایت است.با داشتن معماری اطلاعات خوب و دقیق برای صفحات مختلف وب سایت می توان به اهداف خود از طراحی سایت را تضمین کنید. گاهی اوقات از معمار یا اطلاعات با عنوان مهندسی وب سایت نیز یاد می شود.الگوهای معماری اطلاعات متفاوتی برای سازمان دهی اطلاعات وب سایت ها وجود دارد. فهم این مدل های معماری اطلاعات یا IA MODEL ها به شما کمک خواهد کرد که ساختاراطلاعاتی مناسبی را برای وب سایت خود انتخاب کنید.

مدل معماری single page

اولین مدل یا الگوی معماری همین الگوی single page است . وب سایت های تک صفحه ای یا single page برای پروژه هایی مناسب است که در آنها حجم اطلاعاتی کمی داریم و فوکوس کمی برروی آنها قرار دارد.

معماری اطلاعات صاف و فلت

در این مدل همه صفحات از اهمیت یکسانی نسبت به هم برخوردارند. این مدل از معماری در وب سایت های بروشور مانند دیده می شود.

صفحه ایندکس

این مدل یکی از معمول ترین مدل های معماری اطلاعات است.مدلی که در آن وب سایت دارای یک صفحه اصلی است که صفحات دیگر از آن مشتق می شوند. در واقع از طریق این صفحه می توانیم به صفحات دیگر وب سایت دسترسی داشته باشیم.در سطح صفحات فرعی وب سایت در ساختار درختی همه صفحات فرعی در یک سطح از اهمیت یکسانی برخوردارند.

Strict Hierarchy Pattern

دراین مدل معماری اطلاعات صفحه اصلی دارای صفحات فرعی است که خود این صفحات فرعی برای خود صفحات فرعی دیگری دارند که به عنوان Parent این صفحات محسوب می شوند

Co-Existing Hierarchies Pattern

این مدل به عنوان جایگزینی برای مدل معماری قبل در نظر گرفته می شود . در این معماری نیز مانند روش قبلی صفحه اصلی و صفحات فرعی داریم ولی با این تفاوت که در این روش ممکن است صفحات فرعی یا فرزند از والدهای مختلفی قابل دسترس باشند . این معماری در وب سایت هایی استفاده می شود که درآنها حجم اطلاعاتی زیادی داریم.

فاکتورهای زیادی در معماری اطلاعات وب سایت ها نقش دارند.طراح نباید براساس علایق خود صفحات را طراحی کند یکی از اصول بسیار مهم در طراحی همین است .نیازسنجی کاربران وب سایت یکی از مهم ترین قدم ها برای طراحی معماری اطلاعات در وب سایت است

استوریج EMC
خرید لپتاب
خرید سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 12 =